slide 1
slide 1
Pierwszy slide
Pierwszy slide
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Historia Bursy

 

Budynek bursy został zaprojektowany w 1926 roku. Jego budowę, wraz z późniejszą dobudową skrzydła
oraz drugiego budynku połączonego łącznikiem, ukończono w maju 1939 roku (Akta Miasta Jeleniej Góry Nr A-62 Plan budowy Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze).

Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek został przejęty na hotel robotniczy Fabryki Maszyn Papierniczych.

W latach 1956 do 1961 na terenie dzisiejszej bursy funkcjonował internat Technikum Mechaniczno – Papierniczego i pracowników służby zdrowia.

Następnie powstał internat Technikum Budowlanego i Szkoły Rzemiosł  Budowlanych dla 120 chłopców i 65 dziewcząt.

1  lipca 1993 roku została utworzona Bursa nr 2 dla 154 wychowanków.

15 sierpnia 1996 roku Bursę nr 2 w Jeleniej Górze przekształcono w Internat Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania Zawodowego.

Fot. . Budynek bursy – 1996 rok  http://www.bursa1jg.new.pl/index.php?strona=1040

W dwutysięcznym roku jeleniogórska Rada Miasta przekształciła pięć internatów szkolnych w bursy szkolne. Każda z nich stała się samodzielną jednostką organizacyjną w formie zakładu budżetowego, a od 2011 roku w formie jednostki budżetowej. W ten sposób powstała Bursa Szkolna Nr 1 w Jeleniej Górze (Uchwała Rady Miejskiej Jeleniej Góry nr 301/XXV/2000 w sprawie założenia Bursy Szkolnej Nr 1 w Jeleniej Górze).

 

Niż demograficzny wymusza konkurencyjność. Rodzice mając możliwość wyboru placówki, w której zamieszka ich dziecko, decydują się na tą z najlepszą bazą noclegową i ich zdaniem najbezpieczniejszą, świadczącą zarazem usługi na najwyższym poziomie. Bursa w tamtym okresie dysponowała przestarzałą i nie spełniającą oczekiwań bazą.

 

Dopiero udział w  projekcie: „Nowoczesna Infrastruktura edukacyjna Szkolnictwa Zawodowego w Jeleniej Górze – Zadanie 2:  Bursa Szkolna Nr 1 przy ul. Kilińskiego” współfinasowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dał możliwość przeprowadzenia modernizacji i remontu.

Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 4,4 mln zł. z czego wkład Unii Europejskiej to przeszło 1,5 mln. W ramach projektu w obiekcie wykonano roboty budowlane zewnętrzne: termomodernizację, elewację budynku, wymianę pokrycia dachu, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Wewnętrzne prace objęły: wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, c.o. i elektrycznej. Przebudowano pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia mieszkalne, socjalne i zaplecze kuchenne; wybudowano instalację przeciwpożarową, wentylacyjną oraz monitoring.
W wyniku przeprowadzonych prac powstały: cztery pokoje dwuosobowe dla osób niepełnosprawnych
z łazienkami, 19 pokoi trzyosobowych z umywalkami, 9 pokoi dwuosobowych z umywalkami, dwa pokoje jednoosobowe z umywalką, pięć pokoi dwuosobowych z łazienką, cztery kuchenki wyposażone w meble i sprzęt. Powstała czterostanowiskowa pracownia komputerowa, sala multimedialna, pracownia plastyczna i kilka świetlic oraz jadalnia mogąca pomieścić 49 osób spożywających posiłki. Częściowo został zagospodarowany teren wokół budynku m.in. na boisko